بنر

شما قد بلنديد يا قدکوتاه

پست الکترونیکی چاپ

افراد قدبلند مي توانند زودتر از افراد ديگر به موفقيت دست يابند و حتي به منسب هاي مديريتي برسند

ghadنسیم آرامش: مي گويند هرکه بامش بيش برفش بيشتر.اين ضرب المثل قديمي شايد درمورد بسياري ازآدم ها  مصداق پيدا مي کند. البته ما مي خواهيم نيمه پر ليوان را ببينيم و به اين ضرب المثل از جنبه مثبت بنگريم.
در اين دنيا، آدم چه چيزهايي که نمي بيند و نمي شنود. به تازگي در بعضي از سايت هاي اينترنتي مطلبي با عنوان «آدم هاي قد بلند موفق ترند» درج شده. در اين مطلب آمده که افراد قدبلند مي توانند زودتر از افراد ديگر به موفقيت دست يابند و حتي به منسب هاي مديريتي برسند. اين ما را به کنکاش واداشت. در ميان اين کنکاش ها  به نتايج تحقيقاتي که توسط اقتصاد دانان در اين مورد صورت گرفته رسيديم. آنان به اين نتيجه رسيده اند که افراد قد بلند از لحاظ معاملات تجاري موفق ترند و درآمد بيشتري کسب مي کنند.
آنان معتقدند که سطح تحصيلات در کنار بلندي قد، مي تواند اين موفقيت را بيشتر تضمين کند. البته عده اي معتقدند که يکي از موفقيت هاي افراد قد بلند، به دست آوردن تحصيلات بالاست. يعني کساني که از قد و قامت بلند بالايي برخوردارند مي توانند در زمينه تحصيلي نيز از افراد  کوتاه قد گوي سبقت را بربايند و با توجه به موفقيت شان در درس و تحصيل، به مراتب بالاي شغلي دست يابند و در نتيجه درآمد بيشتري داشته باشند.
اگر به دقت به اين مطالب نگاه کنيم مي بينيم که ارتباط بي معنايي بين قد بلندي و موفقيت وجود دارد. آيا اين نشان دهنده اين است که افراد کوتاه قد نمي توانند آدم هاي موفقي باشند؟!
به عنوان مثال اقتصاد دانان در مطالعات شان به اين نتيجه رسيده اند که افراد بلند قد از نظر تحصيــلي موفــق تر از ديگران هستند و علــت آن را تسلــط بر کلاس و صحــبت هاي استــاد مي دانند در حالي که اين گونه نيست. اگر شرايطي براي افراد کوتاه قد فراهم شود تا آنان نيز در کلاس تسلط کامل بر مباحث درسي و صحبت هاي استاد داشته باشند شرايط موفقيت براي آنان نيز فراهم خواهد بود. پس نمي توانيم بگوييم که افراد بلند قد در تحصيلات موفق ترند.
از سوي ديگر در قرن 21 يکي از پله هاي موفقيت شغلي، تحصيلات است. شايد اين که مي گويند افراد قد بلند در آينده مي توانند مديران خوبي شوند تا حدودي درست باشد. ولي حتما يک مدير موفق، قد بلند نيست. چون اگر لازمه موفقيت يک مدير تحصيلات باشد، فرد قد کوتاه نيز با ايجاد شرايط ويژه در سر کلاس مي تواند مانند يک فرد قد بلند از وجود کلاس و استاد بهره مند و از تحصيلات بالايي برخوردار شود و در آينده به مراتب بالاي مديريتي برسد.
به نظر مي رسد که در مورد موفقيت افراد قد بلند فقط يک عامل وجود داشته باشد و آن «اعتماد به نفس» اين افراد است. اين که افراد بلند قد از لحاظ اعتماد به نفس، بالاتر از افراد کوتاه قد هستند از نظر روانشناسان قابل قبول است. آنان معتقدند که اعتماد به نفس با موفقيت رابطه تنگاتنگ دارد  و هريک از اين دو مي تواند ديگري را به همراه داشته باشد. شايد اعتماد به نفس بالاي شخصي باعث موفقيت او در کارهايش شود و برعکس شايد موفقيت شخص باعث بالا رفتن اعتماد به نفس او شود که اين دو، هم در افراد قد بلند مي تواند وجود داشته باشد و هم در افراد کوتاه قد.
«جوليه کرون» اسب سوار مشهور آمريکايي که قدش از 149سانتي متر تجاوز نمي کند، «نلسون دلا روزا» يکي ديگر از بازيگران معروف جهان با 71 سانتي متر قد که بازي در فيلم «جزيره دکتر موريو» را هم در کارنامه کاري اش دارد. وي در سال 2006 از دنيا رفت، «ورن تيلور» بازيگر مشهور آمريکايي با قدي نزديک به 81سانتي متر و «چارلز پروتز استينمتز» رياضيدان و مهندس الکترونيک آمريکايي-آلماني که با قد 122سانتي متر، کوتاه ترين دانشمند دنيا محسوب مي شود نمونه هايي از افراد کوتاه قد هستند که موفقيت هايي کسب کرده اند و نام شان براي هميشه در اذهان باقي خواهد بود.  
بنابراين ارتباط بين قد و موفقيت زياد منطقي به نظر نمي رسد. کما اين که بسياري افراد بلند قد هستند که از اعتماد به نفس زيادي برخوردار نبوده و شکست هاي سنگيني را هم در زندگي متحمل شده اند.

مریم صادقی شاد

کارشناس روانشناسی  

نظر خود را در مورد اين مطلب از طريق بخش «ارتباط با ما» برايمان ارسال نماييد.

نظرات شما

خیلی خیلی جالب بود مرسی                                                                                                مهدیه

واقعا نمی دونستم که چنین مسائلی میتونه روی شخصیت آدما تاثیر بزاره.                                            آرزو

ارسال نظر


کد امنیتی
بروزرسانی

بنر